niedziela, 11 maja 2014

 Glacier Skywalk

Nikogo nie trzeba przekonywać o potędze gór. Wystarczy znaleźć się blisko nich i spojrzenie na samego siebie zmienia się diametralnie. Łatwiej wtedy o pokorę oraz uświadomienie własnych niedoskonałości. W kanadyjskim parku Jasper sprawiono, że ich niewielka część stała się dostępna prawie, że na wyciągnięcie ręki. Zbudowano bowiem taras widokowy, który od klifu dzieli zaledwie 30 metrów. Szkło i drewno sprawiły, że jest to projekt przyjazny środowisku.

Pamukkale

Miejscowa legenda mówi o pewnej niezbyt urodziwej pannie, której nikt nie chciał poślubić. W swej rozpaczy zanurzyła się w wodach Pamukkale. Ich właściwości okazały się magiczne i przemieniły ją w prawdziwą piękność. Przechodzący tamtędy mężczyzna od razu postanowił oświadczyć się. Jak możecie się domyślić, żyli długo i szczęśliwie.
Pamukkale można przetłumaczyć jako Bawełniany Zamek. Przyczyny widoczne są gołym okiem. Niezwykłe ukształtowanie terenu spowodowane są właściwościami wód terminalnych. Są one bogate w wapno, które przez proces zmniejszania się temperatury wody zamienia się w stalaktyty.
Z powodu swojej niezwykłości Zamek wpisano na listę światowego dziedzictwa przyrodniczego UNESCO. Z tym wyróżnieniem wiązało się zamknięcie pobliskich hoteli i ograniczenie swobody turystów. Dla nich utworzono specjalne "baseny", które zasilane są wodami termalnymi o różnej temperaturze.


Jako ciekawostkę na koniec warto dodać, że proces osadzania się wapna trwa od 14 tysięcy lat. W starożytności tereny te były zamieszkiwanie przez obywateli Hierapolis.

Zdjęcia: 1, 2, 3 

0 komentarzy: