poniedziałek, 21 lipca 2014


Hiszpania to nie tylko piękne plaże i drinki z palemką. Znacznie więcej niż Barcelona, Madryt i Costa Brava lub Costa del Sol. To nie tylko oblegane przez angielskich turystów Baleary, gdzie za niskie sumy pieniędzy mogą pozwolić sobie na dwutygodniowe upojenie alkoholowe.
Hiszpania... To kraj Basków, gdzie znajduje się San Juan de Gaztelugatxe. W dialekcie baskijskim „gaztelu” oznacza zamek, zaś „aitz” skałę. Tajemniczo brzmiąca nazwa oznacza więc „kamienny zamek”. Wyspa położona jest przy brzegu wzdłuż Zatoki Biskajskiej.
    Kamienny most łączy wyspę z lądem. Droga jest kręta i liczy 241 schodków. Charakteryzuje się kształtem stożka i niewielkim kościołem położonym w jej najwyższym punkcie. Budowla poświęcona poświęcona jest Janowi Chrzcicielowi, który wg legendy miał postawić stopę na wyspie. Dodatkowo, kościół posiada mały dzwonek. Miejscowi mówią o tym, by po zakończonej wędrówce na szczyt uderzyć w niego trzy razy i pomyśleć życzenie.
To właśnie tu król Kastylii Alfonso XI pokonany przez właścicieli ziem leżących wzdłuż Zatoki, co oznaczało upokorzenie i odwrót. Niektóre źródła zaznaczają również obecność wyspy podczas hiszpańskiej inkwizycji. W jaskiniach zamykano bowiem oskarżonych o czary.
Obecnie kościół jest po wielu przebudowach i nie zachował się jego pierwotny, być może wyjątkowy, kształt. W 1886 roku został całkowicie rozebrany i zbudowany od podstaw na nowo. Znalezione wtedy pamiątki takie jak monety wrzucono do morza. Być może była to ofiara za przychylność i podziękowanie za bogactwo natury jakim jest widok na wyspę oraz z wyspy.


Źródła: 1, 2, 3

0 komentarzy: