piątek, 15 sierpnia 2014


   Mówią, że pewne historie zdarzają się tylko w bajkach. Należy jednak pamiętać, że każda opowieść wynika z marzenia, które można zrealizować. Niektóre z nich to tylko powielanie historii, która zdarzyła się naprawdę i każdy modyfikuje ją wg swoich potrzeb. Miłość nie ma ceny. Nie można jej kupić, ani nawet oszacować jej wartości. Jest absolutnie bezcenna. Nieliczni mają jedynie możliwość okazania swojego uczucia w wyjątkowy i niesztampowy sposób, rodem z prawdziwej bajki.

Louise i George Boldt

    W 1900 roku, multimilioner i zarazem właściciel nowojorskiego hotelu Waldorf Astoria, George Boldt postanowił w niecodzienny sposób wyrazić miłość do swojej żony Louise. Kupił więc 5 hektarową wyspę na rzecze Świętego Wawrzyńca (St. Lawrence), która służy jako szlag żeglugi pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kanadą. Nowy nabytek bogacza nie był osamotniony, na tym szlaku. Na rzece znajduje się około 2000 takich małych wysepek, dlatego nazywa się je łańcuchem Tysiąca Wysp (Thousand Islands). Boldt nie zadowolił się zakupem wysepki i możliwością nadania jej imienia żony. Postanowił sprawić by swoim kształtem przypominała serce, a na jej terenie wybudować zamek, replikę budowli znajdujących się w Nadrenii (Niemcy).
    Niestety, kilka lat po tym zakupie ukochana żona Louise zmarła z powodu niewydolności serca. Boldt pogrążył się w rozpaczy i zaprzestać budowy zamku. Choć projekt ten kosztował go 2,5 miliona dolarów, opuścił wyspę i nigdy na nią nie powrócił. 

Fragment łańcucha Tysiąca Wysp na rzecze Świętego Wawrzyńca

    Przez dwie dekady budowla była opuszczona, zaniedbywana i pozostawiona na działanie żywiołów. W 1922 roku Edward John Noble, właściciel fabryki cukierniczej, kupił wyspę wraz z domem. Nowy właściciel był pod wrażeniem historii miłosnej i postanowił sprawić, by stała się ona popularna. Drzwi zostały otwarte. „Heart Island” została atrakcją turystyczną regionu, mimo że sama budowla nie była w najlepszym stanie. 

Boldt Castle

    Obecni turyści doczekali się renowacji zamku. Obecnie to 5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni i 348 okien. Chętni mogą zarezerwować zamek w celu pobrania się i urządzenia wesela. Każdego roku odrestaurowywana jest inna część budowli. 

    Chociaż Louise Boldt nigdy nie ujrzała skończonego dzieła swojego męża, to historia o miłości przetrwała ponad 100 lat. Można więc powiedzieć, że prawdziwa miłość jest wieczna.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie na stronie zamku.

Żródła:
Zdjęcia: 1, 2, 3, 4
Tekst: Mental Floss, May 2014, by —WILL McGOUGH


0 komentarzy: