wtorek, 2 października 2012Spacer to jedna z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu. We Francji jest on nawet traktowany jako rodzaj sztuki. Wszak można spacerować, można patrzeć, ale nie zawsze się widzi to, co ciekawe. Miejsca warte uwagi w Tokio przedstawia Anna Zielińska-Elliott.

Początkowo wyprawa bardziej przypominała mi galop spóźnionego do pracy, który na nic nie ma czasu, wszystko widzi pobieżnie. Dopiero później uświadamia sobie, ze pomylił godziny i może sobie pozwolić na powolną przechadzkę.

Nie nazwałabym tej książki przewodnikiem po mieście. To bardziej próba zaprezentowania dzieł Murakamiego w wielkim skrócie, gdzie wybiera się najlepsze fragmenty i do nich dopasowuje się miejsca. Czasem są one wyjęte wprost ze stronic powieści, czasem to tylko miejsce przybliżenie w kwestii atmosfery lub wystroju.

Murakami odgrywa tutaj decydującą rolę. Nie tylko dlatego, że jego dzieła są siłą napędową. To pozycja dla tych, którzy znają styl pisarza lub tych, którzy są zdeterminowani, by go poznać. Ostatni będą na uprzywilejowanej pozycji, lepiej zrozumieją i być może też dzięki
temu polubią.

Wydaje mi się, że gdyby nie cytowane fragmenty zabrakłoby tu elementu ludzkiego. Oczywiście, autorka opisuje bywalców danych miejsc i ich zwyczajne, ale nie przemawia to do mojej wyobraźni. Rozumiem słowa, potrafię je powtórzyć, ale nic ponad to. Szkoda, bo Tokio - jak i cała Azja - wydaje mi się niezwykle ciekawym miejscem pod względem socjologicznym.

Już sama okładka sugeruje, że doświadczymy zderzenia kultur, połączenia nowoczesności z szacunkiem do tradycji. To wyraża się m.in. poprzez architekturę, restauracje i tym samym styl życia.
Rzeczywiście tak się dzieje, pani Anna odwołuje się do tych dwóch etosów. Tym samym dla każdego znajdzie się coś dobrego, co bardzo będzie chciał odwiedzić.

Podsumowując:
Jeśli miałabym komuś polecić książkę to zdecydowanie miłośnikom prozy Murakamiego. Dla pozostałych może być to zwykły przewodnik, w którym cytaty nie będą do niczego potrzebne, zajmując tym samym miejsce bardziej pożądanych informacji.  Istnieje również druga możliwość, ta w której przewodnik zachęci do pisarza i tego twórczości.
Przede wszystkim jednak podróżowanie wydaje mi się niesamowicie indywidualną kwestią, przez co z literaturą tego gatunku trzeba zapoznać się osobiście i samemu zdecydować o przydatności.

6 komentarzy: