środa, 27 stycznia 2010Każdy z nas miał w ręku pewnie książkę z serii „ 20 rad dla lepszego życia” etc., Jeśli nie miał to na pewno widział takową w księgarni. Rad w nich niewiele bardziej oklepane schematy, które mają nam się objawić niczym olśnienia. Prawda jest taka, że cały obszar tych książek należy umieścić pod tabliczką „Psychopaplanina”. Nie twierdze, że nie ma tam KILKU ciekawych uwag, ale nadal są to jedynie ciekawe uwagi a nie rady, do których powinniśmy się stosować w 100 % i żyć według książki. Nie znalazłam w swoim życiu jeszcze poradnika, który mogłabym polecić a trochę ich przeczytałam.
Mogę zaś i robię to z dużą przyjemnością polecić książkę pt. „ Psychologia. Podejścia i koncepcje”. Funkcjonuje ona jako podręcznik dla studentów jednak zapewniam, że nie ma w niej czarnej magii. Treść lektury podzielona jest na podejścia, jakimi posługuje się psychologia. I tak mamy podejścia: biologiczne, teorii uczenia się, poznawcze, społeczno-kulturowe oraz psychoanalityczne. Po każdym podejściu następuje jego ocena przez autorki, które jasno określa plusy i minusy. Autorki mają bardzo przystępnym język. Każde omawiane przez nie zagadnienie opatrzone jest przykładem z życia codziennego. Najważniejsze zagadnienia są wytłuczone w teście oraz umieszczone po raz drugi w małych rubrykach po boku. Dodatkowo na plus jest końcowe zestawienie wszystkich pojęć w całość oraz streszczenie poszczególnych rozdziałów wraz z listą najważniejszych pojęć, które powinniśmy znać po przeczytaniu.
Moim zdaniem to dobry podręcznik do wstępnej nauki o psychologii. Przede wszystkim jednak to wspaniała lektura pozwalająca „przeciętnemu Kowalskiemu” wiedzieć więcej. Polecam ją również osobom zamierzającym studiować psychologię. Wielu studentów, bowiem jest zaskoczonych tematyką zajęć na pierwszym roku, spodziewali się natychmiastowego przenikania do umysłów innych a nic takiego się nie dzieje. Myślę, że ta książka rozjaśni Wam, czym jest psychologia i czym się zajmuje a przede wszystkim, czym Wy po niej możecie się zajmować i czy to jest właśnie to, czego chcecie.
Polecam!


0 komentarzy: